• 0

TSK'dan Mahkemeye Özel Kuvvetler Açıklaması

Giriş: 01.04.2013 / 21:090 Yorum

Genelkurmay Başkanlığı, talep üzerine Zirve Yayınevi'ndeki cinayetlere ilişkin davayla ilgili olarak Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ne, Özel Kuvvetler Komutanlığı'na ve 'Siyah ve Beyaz Kuvvetler' birimlerinin varlığına ilişkin bilgi notu gönderdi.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan, talep üzerine Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen bilgi notunda, Özel Kuvvetler Komutanlığı ve ''Siyah ve Beyaz Kuvvetler'' birimlerinin varlığıyla ilgili ''Sefer görev emri verilen yedek personel yaş ve yeteneklerine göre, arazide görev yapacak siyah personel ve meskun mahalde görev yapacak beyaz personel olarak tasnif edilmekte, yedek vasfını kaybedenlerse turuncu personel olarak nitelendirilmektedir. Barışta ve seferde siyah kuvvetler, beyaz kuvvetler diye bir kuvvet/birlik teşkilatlanması söz konusu değildir'' denildi.

Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden Zirve Yayınevi cinayetlerine ilişkin dava kapsamında Genelkurmay Başkanlığı'na gönderilen Özel Kuvvetler Komutanlığı ve ''Siyah ve Beyaz Kuvvetler'' biriminin varlığına ilişkin sorulara 3 sayfalık bilgi notuyla yanıt verildi. Mahkeme Başkanı Hayrettin Kısa, dava kapsamındaki 62. duruşmanın öğleden sonraki bölümünde Genelkurmay Başkanlığı'ndan gelen bilgi notunu okudu.

Özel Kuvvetler Komutanlığı'nın tarihçesinin anlatıldığı notta, komutanlığın 27 Eylül 1952'de Milli Savunma Yüksek Kurulu'nun kararı doğrultusunda Hususi ve Yardımcı Muharip Birlikler adı altında kurulduğu belirtilerek, bu yapının 7 Kasım 1953 tarihinde Seferberlik Tetkik Kurulu, 14 Aralık 1970 tarihindeyse Özel Harp Dairesi Başkanlığı adını aldığını, 14 Nisan 1992'de de Özel Kuvvetler Komutalığı olarak faaliyet yürütmeye başladığı kaydedildi. Özel Kuvvetler Komutanlığı'na bağlı Seferberlik Tetkik Daire Başkanlığı kuruluşunda olan Seferberlik Tetkik Kurulu Başkanlığı bünyesinde 16 bölge başkanlığının bulunduğu aktarılan notta, ''Bölge başkanlıklarının görevi; barış zamanında ülkemizin işgale uğramış muhtemel bölgelerinde görev alacak yedek personelin milli seferberlik sistemi içinde tespit, teklif, alım ve eğitim görevlerini yürütmektir'' ifadeleri kullanıldı.

Bu kurumun Milli Savunma Bakanlığı ile koordineli olarak çalıştığı kaydedilen notta, şu bilgilere yer verildi:

''Bölge başkanlıkları seferde görev alacak yedek personeli; askerliğini bitirmiş, çevresinde dürüst ve saygın olarak tanınan, güvenilir, herhangi bir suça bulaşmamış, yaşantısını belirli bir düzene koymuş, halkın sevgisini kazanmış, işgal durumunda bölgesini terk etmeyecek ve ülke savunmasında faydalı olabileceği değerlendirilen sivil kişiler içinden titizlikle yaptığı çalışma sonucunda tespit ve tahkik işlemlerini müteakip seçmektedir. Seçilen bütün yedek personel, arşiv araştırmaları yapılmak üzere MİT ve Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bildirilmektedir. MİT ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nce arşiv araştırması olumlu gelen personelin alımı yapılmaktadır. Müteakiben seçilen yedek personel Milli Savunma Bakanlığı'na bildirilmekte, Milli Savunma Bakanlığı tarafından sefer görev emri verilmektedir.''

SİYAH VE BEYAZ KUVVETLER
Mahkemenin ''Siyah ve Beyaz Kuvvetler'' birimlerinin varlığına ilişkin sorusuna da yanıt verilen bilgi notunda, ''Sefer görev emri verilen yedek personel yaş ve yeteneklerine göre, arazide görev yapacak siyah personel ve meskun mahalde görev yapacak beyaz personel olarak tasnif edilmekte, yedek vasfını kaybedenler ise turuncu personel olarak nitelendirilmektedir. Barışta ve seferde siyah kuvvetler, beyaz kuvvetler diye bir kuvvet/birlik teşkilatlanması söz konusu değildir'' denildi.

Siyah ve beyaz şeklindeki tasnifin personele tebliğ edilmediği vurgulanan bilgi notunda, siyah, beyaz ve turuncu personel şöyle tanımlandı:

''Siyah personel; seferde arazide görev almak üzere askerliğini komanda olarak yapmış, yedek personel niteliklerine uygun olanların içerisinden seçilerek, pusu, baskın, keşif, ikmal ve haberleşme konularında temel eğitime tabi tutulur. Personelin seferdeki görevi düzenli birliklerin olmadığı yerlerde düşmana pusu, baskın ve benzeri harekat icra etmektir. Nasıl ki Türk Silahlı Kuvvetleri diğer birimleri için sefer görev emri alan personel belli dönemlerde seferberlik tatbikatına çağrılıyorlarsa, bunlar da Bakanlar Kurulu kararıyla seferberlik tatbikatına çağrılmaktadır.

Beyaz personel; seferde meskun mahalde görev almak üzere yukarıdaki niteliklere uygun personelden seçilerek, alımı müteakip keşif, gözetleme, ikmal, bilgi toplama haberleşme gibi konularda eğitimden geçirilir. Personelin seferdeki görevi; meskun mahalde keşif, gözetleme, mukavemet, haberleşme ve ikmal gibi hususları icra etmektir.

Turuncu personel; yedek personel vasfını kaybetmesi, herhangi bir suça karışması veya yurt dışına yerleşmesi dolayısıyla yedek personel statüsünden çıkarılmış şahıslardır. Bu personele seferde herhangi bir görev verilmemektedir.''

KIRSALDA SİYAH, KENTLERDE BEYAZ KUVVETLER


Sefer görev emri verilen yedek personel yaş ve yeteneklerine göre arazide görev yapacak siyah personel ve meskun mahalde görev yapacak beyaz personel olarak tasnif ediliyor. Yedek personel vasfını kaybedenler ise turuncu personel olarak niteleniyor. Barışta ve seferde; siyah kuvvetler, beyaz kuvvetler diye bir kuvvet / birlik teşkilatlanması söz konusu değil. Renk kodları personelin yaş ve niteliklerine bakılarak yapılıyor. Ancak bu tasnif personele bildirilmiyor.

SİYAH PERSONELE "PUSU, BASKIN" EĞİTİMİ

Siyah personel; seferde arazide görev almak üzere askerliğini komando olarak yapmış, yedek personel niteliklerine uygun olanların içerisinden seçilerek pusu, baskın, keşif, ikmal ve haberleşme konularında temel eğitime tabi tutuluyor. Personelin seferdeki görevi düzenli birliklerin olmadığı yerlerde düşmana pusu, baskın vb. harekat icra etmek. Bu personel zaman zaman Bakanlar Kurulu Kararı ile seferberlik tatbikatına çağrılıyor.

BEYAZ PERSONEL

Beyaz personel; seferde meskun mahallerde görev almak üzere seçiliyor ve keşif, gözetleme, ikmal, bilgi toplama, haberleşme gibi konularda eğitimden geçiriliyor. Suça karışan veya yurt dışına yerleşerek yedek statüsünden çıkarılanlara ise turuncu kod veriliyor. Bu personele seferde herhangi bir görev verilmiyor.

"BARIŞ ZAMANINDA GÖREVLERİ YOK"

Yedek personelin görevi seferde emirle başlayacak. Seferde, Kara, Deniz, Hava kuvvetlerinin hareketini kolaylaştırmak ve desteklemek maksadıyla, Özel Kuvvetler Komutanlığının emir komutasında faaliyetlerini yürütecek. Barışta herhangi bir fiili teşkilat içerisinde dahil edilmediği gibi, hiçbir görev, ücret, kimlik kartı, silah, teçhizat, telsiz vb. malzemeler verilmiyor. Barış zamanında teşkilat ve personel güvenliği nedeniyle yedek personelin birbirini tanıması söz konusu değil. Yedek personel içerisinde halen muvazzaf ya da eski asker yer almıyor.

"DEŞİFRE EDİLMESİNLER"

Genelkurmay, dava dosyasına giren belgelerde isimlerine yer verilen siyah ve beyaz kuvvet listelerinin deşifre edilmesinin söz konusu personelin emniyeti ve ülkenin güvenliği açısından hassasiyetler yaratabileceğini savundu.

http://www.haber365.com/Haber/TSKdan_Mahkemeye_Ozel_Kuvvetler_Aciklamasi/
. .
  • BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

    YORUM YAZ
  • Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım
  • IMKB100: 67.951 %0.21
  • ALTIN: 101.247 %-0.35
  • DOLAR: 1.7935 %0.39
  • EURO: 2.3055 %-0.43

EN ÇOK GÖRÜNTÜLENEN FOTO GALERILER

  • Yazilim:Net Medya Ltd Şti
  • Tasarim:Live Medya İnternet Hizmetleri
Batman Doğuş Gazetesi Copyright © 2013
canlı tv izle haber ssk ssk sorgulama e devlet liposhot ukash